خطر انقراض در کمین گونه های مختلف گاو، گوسفند و بز

معاون پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: سه نژاد گوسفند، چهار نژاد بز و چهار نژاد گاو کشور در خطر انقراض قرار دارند.

خطر انقراض در کمین گونه های مختلف گاو، گوسفند و بز

دکتر محمدحسین بنابازی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: به جز این، سه توده بومی مرغ مثل خزک و گردن لخت نیز در خطر انقراض قرار دارند.

وی ادامه داد: منقرض شدن یا در خطر انقراض قرار دریافت هر یک از نژادهای دام و طیور شاخص های معین دارد و اگر اندازه موثر هر یک از نژادها از حد استاندارد معین گردیده پایین تر بیاید خطر انقراض جدی خواهد شد.

معاون موسسه تحقیقات علوم دامی با اشاره به فعالیت بانک ژن در موسسه علوم دامی ابراز کرد: این بانک ژن یکی از منحصر به فردترین بانک های ژن منطقه از نظر تعداد و تنوع منحصر به فرد است.

بنابازی شرح داد: در حال حاضر بیش از پنج هزار نمونه DNA از نژادهای مختلف دامی در این بانک ذخیره گردیده که نژاد برخی از این دام ها منقرض گردیده است.

این مسئول اظهار کرد: هر چند احیا کردن نژاد از طریق نمونه DNA سخت تر از اسپرم و سایر روش هاست ولی ذخیره آنها ما را به این اطمینان می رساند که امکان احیای نژاد در زمان لزوم وجود دارد.

معاون پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با اشاره به اجرای طرح ثبت ژنتیکی نژادهای بومی دامی کشور گفت: ثبت 40 مورد از این نژادها شروع گردیده و فرایند ثبت هر یک حدود 10 میلیون تومان هزینه دارد.

وی ابراز کرد: هر چند وظیفه قانونی موسسه تخصیص اعتبار برای اجرای این طرح است ولی اگر حمایت لازم صورت نگیرد امکان ثبت ژنتیکی کل دام ها وجود نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خطر انقراض در کمین گونه های مختلف گاو، گوسفند و بز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر انقراض در کمین گونه های مختلف گاو، گوسفند و بز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید