انتقادداور نشان رادی ازمدعیان نمایشنامه نویسی، صدقه ای نگاه نکردیم

به گزارش وبلاگ تور کیش، نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی شامگاه شنبه 22 دی در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر به کار خود خاتمه داد و برگزیدگان بخش های مسابقه نمایشنامه خوانی و مسابقه مونولوگ معرفی کرد. در این بین هیأت داوری بخش مسابقه نمایشنامه نویسی این جشنواره هیچ اثری را حائز برگزیده شدن ندانست.

انتقادداور نشان رادی ازمدعیان نمایشنامه نویسی، صدقه ای نگاه نکردیم

آرش عباسی که به همراه حمیدرضا نعیمی و جمشید خانیان کار داوری آثار رسیده به بخش مسابقه نمایشنامه نویسی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی را بر عهده داشت، درباره چرایی این اتفاق و برگزیده نشدن هیچ یک از آثار این بخش، به وبلاگ تور کیش گفت: ما 278 نمایشنامه را خواندیم و با حمیدرضا نعیمی و جمشید خانیان ساعت ها بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم هیچکدام از آثار رسیده در شأن نام اکبر رادی نیستند. اگر قرار است نمایشنامه ای نشان اکبر رادی را دریافت کند باید اثری باشد که سال ها در ادبیات نمایشی ایران ماندگار گردد ولی هیچکدام از آثار رسیده به جشنواره چنین ویژگی را نداشتند.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: متأسفانه در جشنواره های ما افرادی هستند که گمان می نمایند نمایشنامه نویس هستند در حالی که نیستند، برای تعداد کمی از 278 اثر رسیده به جشنواره تئاتر اکبر رادی می شد از عنوان نمایشنامه استفاده کرد. بعضی افراد 2 یا 3 اثر فرستاده بودند ولی کیفیتشان خیلی پایین بود.

عباسی با بیان اینکه سؤال ما به عنوان هیأت داوران بخش مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر اکبر رادی این بود که چرا چنین قشری باید در این جشنواره حضور پیدا نمایند در حالیکه جشنواره تئاتر اکبر رادی باید فضایی برای رقابت حرفه ای های نمایشنامه نویسی باشد؟

این نمایشنامه نویس تئاتر ایران درباره چرایی حضور افراد غیر حرفه ای برای رقابت در بخش مسابقه نمایشنامه خوانی جشنواره تئاتر اکبر رادی، متذکر شد: این مشکل به شیوه نامه جشنواره مربوط می گردد و به نظرم باید تغییر کند. ما نباید در جشنواره تئاتر اکبر رادی به دنبال استعدادیابی و آمار باشیم زیرا این کار توسط جشنواره های دولتی که برای شان آمار و ارقام مهم است، انجام می گردد.

عضو هیأت داوران بخش مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر اکبر رادی، ادامه داد: ای کاش 1 نمایشنامه به جشنواره می رسید و ما متفق القول می شدیم که باید این اثر نشان اکبر رادی را دریافت کند اما متأسفانه هیچ اثر قابل توجهی وجود نداشت. از این رو تصمیم گرفتیم برخلاف جشنواره های دیگر که نگاه صدقه ای به نمایشنامه نویسی دارند، نه نام کاندیدا اعلام کنیم و نه برگزاری داشته باشیم تا از سال بعد نمایشنامه نویسان بدانند در رقابتی سخت قرار دارند و هر کاری را برای شرکت در این جشنواره ارسال ننمایند.

عباسی توضیح داد: منکر این نمی شوم که کارهایی هم بودند که قابلیت هایی داشتند ولی این جشنواره و نام اکبر رادی آنقدر بزرگ است که نباید اعتبارش را به سادگی خرج کنیم و جشنواره محلی گردد برای تشویق نمایشنامه نویسانی که تازه کارشان را آغاز نموده اند.

وی در سرانجام سخنان خود اظهار امیدواری کرد که جامعه نمایشنامه نویسی تئاتر ایران موضوع حضور حرفه ای و قابل تأمل در جشنواره تئاتر اکبر رادی را جدی بگیرند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "انتقادداور نشان رادی ازمدعیان نمایشنامه نویسی، صدقه ای نگاه نکردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقادداور نشان رادی ازمدعیان نمایشنامه نویسی، صدقه ای نگاه نکردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید