آخرین شرایط بازگشایی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش ، تکلیف دانش آموزان مناطق قرمز تعیین شد ، آغاز متفاوت سال تحصیلی برای کلاس اولی ها

به گزارش وبلاگ تور کیش، وزیر آموزش و پرورش، آخرین شرایط بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید را تشریح کرد.

آخرین شرایط بازگشایی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش ، تکلیف دانش آموزان مناطق قرمز تعیین شد ، آغاز متفاوت سال تحصیلی برای کلاس اولی ها

به گزارش وبلاگ تور کیش به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی امروز در نشست با وبلاگ تور کیش در آستانه آغاز سال تحصیلی، گفت: هیچ دانش آموزی نباید از تحصیل محروم گردد. متعهد هستیم آموزش را به همه دانش آموزان صرف نظر از موقعیت ها و دسترسی که دارند ارائه دهیم و این کار را انجام خواهیم داد. نکته دوم آموزش حضوری است. در تمام جهان اصل بر آموزش های حضوری است زیرا هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نخواهد شد.

حاجی میرزایی ادامه داد: ارتباط و تربیت اجتماعی دانش آموزان با هیچ روش دیگری قابل جایگزینی نیست و تنها چیزی که حضور را محدود می نماید قواعد بهداشتی است وگرنه ارتباط چهره به چهره معلمان ارجحیت دارد به ویژه در دوره ابتدایی که تربیت اهمیت ویژه ای می یابد.

مراقبت از سلامت دانش آموزان مهم ترین اصل

وی با بیان اینکه سال قبل دو سوم دوره آموزش طی شده بود که مدارس تعطیل شد و معلمان دانش آموزان خود را می شناختند گفت: اما سال جاری اصل بر این است که ارتباط با معلم برقرار گردد و آشنایی بین معلمان و دانش آموزان ایجاد گردد.

وزیر آموزش و پرورش بر مراقبت از سلامت دانش آموزان تاکید نمود و گفت: حداکثر مراقبت را به عمل خواهیم آورد. مدارس مطلع شده اند و دستورالعمل ها ابلاغ شده است. کوشش می کنیم محیط مناسبی را فراهم کنیم و خانواده ها باید مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: یک اصل مهم فعال بودن مدرسه است. اختیارات ویژه ای به شورای مدارس داده ایم که می توانند در چارچوب ضوابطی که برای آنها معین نموده ایم آموزش را ادامه دهند. سال جاری معلمان نقش متمایزی دارند.اکنون با شرایط متفاوتی روبه رو شده ایم و خلاقیت و ایده های نو صندلی مهمی دارد.

  • تهران در شرایط قرمز؛ 2 پایه دبستان 15 شهریور به مدرسه می فرایند

مرور برنامه های آموزشی با خانواده ها

حاجی میرزایی به ارتباط بین خانه و مدرسه و نقش خانواده ها نیز اشاره نمود و گفت: سال های قبل خانواده ها با آسودگی خاطر بیشتری فرزندشان را به مدرسه می سپردند اما سال جاری حساسیت بیشتر است و درخواست می کنیم خانواده ها در تمام ایام در کنار مدارس باشند. به مددارس گفته ایم برنامه های آموزشی را با خانواده ها مرور نمایند و برای آنها شرح دهند که می خواهند چه نمایند.

آغاز آموزش های تلویزیونی از 15 شهریور

وزیر آموزش و پرورش همچنین به نقش بی بدیل رسانه ها اشاره نمود و اضافه کرد: انتظار هست خود دانش آموزان هم با جدیت بیشتر امر آموزش را دنبال نمایند. رسانه ملی نیز به عنوان شریک آموزش در کنار ماست و صندلی مهمی دارد. در نقاطی که دسترسی اینترنت وجود ندارد تلویزیون می تواند آموزش های لازم را در اختیار دانش آموزان قرار دهد. از 15 شهریور برنامه های آموزشی تلویزیونی آغاز می گردد. ایران باید سراسر مدرسه بگردد.

رونمایی از شاد جدید؛ سه روز دیگر

حاجی میرزایی اضافه کرد: مدرسه تلویزیونی می تواند همه خانه ها را به مدرسه تبدیل کند. محتوای کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی را فراوری نموده ایم که هم روی شبکه شاد بارگذاری می گردد و هم در اختیار خانواده ها و معلمان و دانش آموزان قرار می گیرد.

وی به توسعه ظرفیت های شبکه شاد اشاره نمود و گفت: روز 5شنبه شبکه شاد با ظرفیت های جدید رونمایی خواهد شد.

گروه بندی دانش آموزان برای رعایت فاصله گذاری فیزیکی

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به تجارب آموزشی کشورهای جهان اضافه کرد: ما روش های تلفیقی را مدنظر قرار دادیم. کلاس ها حضوری برگزار می شوند البته اگر مساحت کلاس و مدرسه به گونه ای باشد که فاصله گذاری اجتماعی رعایت نگردد باید گروه بندی کنیم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی دانش آموزان گروه بندی می شوند و ورود و خروج و حضورشان در قالب گروه های مختلف خواهد بود. کل محتوای آموزشی مورد بازبینی قرار گرفته و دروسی که باید الزاما حضوری آموزش داده گردد معین شده و آنها که تمرین و تکرار است به بخش غیرحضوری منتقل می گردد.

حاجی میرزایی اضافه کرد: امیدواریم با اقدامات صورت گرفته هیچ دانش آمزوی از آموزش محروم نباشد و این تضمین آموزش و پرورش برای همه مردم است.

35 درصد مدارس حضوری تدریس می نمایند

وی درباره تعداد و شمار مدارسی که آموزش آنها در کشور به صورت غیرحضوری خواهد بود؟ اظهار کرد: 35 درصد مدارس ما که تعدادشان کمتر از 50 دانش آموز است و می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی فاصله را رعایت نمایند، کلاس ها طبق روال عادی برقرار است.

وی اضافه کرد: اما در خصوص بقیه مدارس، بحث آموزش حضوری منتفی نیست و اصل بر حضوری بودن آموزش ها است. درباره 65 درصد مدارس باقی مانده باید گفت در جایی که تعداد دانش آموزان به گونه ای باشد که رعایت فاصله ممکن نباشد ناگزیر هستیم کلاس ها را حضوری برگزار کنیم اما در قالب گروه بندی های متفاوت که بعضی روزهای فرد و بعضی روزهای زوج به مدرسه بیایند.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه در همه مدارس سراسر کشور اصل بر برگزاری حضوری است مگر اینکه رعایت پروتکل ها تحت هیچ شرایطی امکان پذیر نباشد گفت: برنامه ریزی های جزئی به مدارس واگذار شده که متناسب با شرایط تصمیم گیری می نمایند و فعالیت آموزشی را آغاز می نمایند.

سال تحصیلی برای کلاس اولی ها

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره حضور کلاس اولی ها در مدرسه گفت: کلاس اولی ها اهمیت ویژه ای برای ما دارند و تاکید ما بر این است که حتی اگر شده به صورت محدود و دونفر دونفر حتما باید به همراه خانواده به مدرسه بفرایند و با معلم خود آشنا شوند. جریان آموزشی اتکای بیشتری بر حضور در کلاس ها دارد.

تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم

حاجی میرزایی با بیان اینکه به عنوان یکی از اعضای ستادملی کرونا در کمیته آموزشی و کمیته اجتماعی و امنیتی حضور فعالی در تصمیم گیری ها داریم گفت: هرتصمیمی که در ستادملی کرونا اتخاذ می گردد ما در آن حضور داشتیم و دیدگاه های خود را مطرح نموده ایم و آموزش و پرورش بر آنچه تصمیم گرفته شده توافق داشته است.

شرایط آموزش ها در حاشیه شهرها

حاجی میرزایی درباره فرایند آموزش در حاشیه شهرها نیز اظهار کرد: هرجا تعداد دانش آموزان بیش از حدی باشد که فاصله گذاری ممکن نباشد باید گروه بندی شوند. برای آنها که به ابزار و اینترنت دسترسی ندارند آموزش تلویزیونی که پوشش گسترده تری دارد ارائه می گردد حتی اگر دسترسی به تلویزیون هم نداشته باشند با فراوری بسته های یادگیری و ارتباط با معلم آموزش را دنبال خواهیم کرد.

پیشنهاد آموزش و پرورش: دریافت یک سوم هزینه اینترنت

حاجی میرزایی درباره اینترنت شبکه شاد نیز گفت: بحث اینترنت مورد پیگیری ما قرار گرفته و پیشنهادهایی به ستاد کرونا دادیم. کمیته ای برای آنالیز موضوع معین شد که پیشنهاد کمیته معین و دریافت یک سوم هزینه اینترنت است که هنوز در ستاد ملی تصمیم گیری نشده و قبل از آغاز سال تحصیلی معین تکلیف خواهد شد.

کوشش ها برای ارائه سیم کارت دانش آموزی

وی درباره امنیت دانش آموزان در مراجعه به اینترنت گفت: یکی از دغدغه های مهم ما همین موضوع بوده است. با اپراتورها صحبت شده و کوشش بر این است که سیمکارت دانش آموزی در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد که دسترسی به اینترنت ایمن دارد.

وزیر آموزش و پرورش تاکید نمود که سال جاری سال تحصیلی ما بدون مشارکت فعال و موثر خانواده ها پیش نمی رود و نظارت و همکاری آنها بسیار مهم است. برای آموزش خانواده ها نیز برنامه ریزی هایی در انجمن اولیا و مربیان انجام داده ایم و کانالی در شبکه شاد به همین منظور ایجاد شده است.

اطلاع رسانی ها از سوی مدارس صورت می گیرد

وزیر اموزش و پرورش در پاسخ به اینکه خانواده ها هنوز تکلیف خود را نمی دانند، شنبه مدارس باز است یا خیر؟ مطرح نمود: روز شنبه روز آغاز سال تحصیلی است و بنابر این است که همه مدارس به صورت حضوری دایر باشند مگر منطقه ای که از سوی ستاد ملی کرونا اعلام گردد که قرمز است و مدارس اجازه بازگشایی ندارند. حتی اگر منطقه ای زرد باشد کلاس ها برگزار می گردد ولی با تعداد محدودتر دانش آموزان؛ این موضوع تا قبل از روز شنبه از سوی مدارس به خانواده ها اطلاع رسانی می گردد.

وی درباره تهیه تبلت ارزان گفت: ظرفیت فراوری داخلی پایین است و امکان واردات و تامین منابع اقتصادی لازم در این زمان کوتاه سخت است. پیگیری هایی در حال اجرا است اما فرض را بر این گذاشته ایم برای آنها که تبلت ندارند آموزش را به طرق دیگری ارائه کنیم.

کمبود معلم داریم؟

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا برای آغاز سال تحصیلی با کمبود معلم روبه رو نیستید؟ اظهار کرد: یک تعداد نیروی رسمی و یک تعداد نیروی حق التدریس داریم که استخدام نیستند. اگر نیروهای حق التدریس را درنظر بگیریم نیازمان برای سال آینده مرتفع شده است. الزام داریم از کسانی که از قبل سال 91 به صورت حق التدریس با ماهمکاری نمایند استفاده کنیم که از آنها هم استفاده می کنیم.

حاجی میرزایی اضافه کرد: توافق نامه های نیروی انسانی با همه استان ها امضاء شده است و اگر در آغاز سال تحصیلی مسئله ای پیش بیاید به سرعت اقدامات لازم انجام خواهدشد. ساعت کار معلمان معین است و در چارچوب زمانبندی معین شده عملیات آموزش را پیگیری می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "آخرین شرایط بازگشایی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش ، تکلیف دانش آموزان مناطق قرمز تعیین شد ، آغاز متفاوت سال تحصیلی برای کلاس اولی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط بازگشایی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش ، تکلیف دانش آموزان مناطق قرمز تعیین شد ، آغاز متفاوت سال تحصیلی برای کلاس اولی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید